Spor Bilimleri Fakültesi

Spor Bilimleri Fakültesi

Üniversitemizde “Sıfır Atık” Dönemi Başlıyor

 

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Sıfır Atık Projesi”ne Üniversitemiz de katıldı.

İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya'nın ev sahipliği ve himayelerinde gerçekleştirilen törende “Sıfır Atık” protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Özvar ile İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya tarafından imzalandı.

Sıfır atık projesi; kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini hedefliyor. Bu doğrultuda projenin nihai hedefi ise sıfır atığa ulaşmak.  

Bu hedef kapsamında; oluşan atıkların sınıflara ayrılarak geri dönüşümlerinin sağlanması, verimliliğin artması, çevresel risklerin azalması, ‘duyarlı tüketici’ duygusuna sahip olunması ve israfın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi gibi üniversitelerinin de imzaladığı protokolün aşamalı olarak kamu kurum/kuruluşlarında, terminallerde, eğitim kurumlarında (okullar, üniversiteler, yurtlar vb.), alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması öngörülüyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Bu sayfa Spor Bilimleri Fakültesi tarafından en son 02.04.2019 19:52:06 tarihinde güncellenmiştir.