Spor Yöneticiliği

Spor Yöneticiliği Bölümü ve Spor Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı


Bölüm Başkanı V.
Doç. Dr. Aytekin ALPULLU
E-mail: aytekin.alpullu@marmara.edu.tr
Tel: +90 216 777 43 65
Özgeçmiş


Genel Bilgiler

Spor Yöneticiliği Bölümü 1993 yılında açılmıştır. Spor Yöneticiliği Bölümünde, Genel Kültür, Yönetim Bilimleri ve Spor dersleri verilmektedir. Spor yöneticisi yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Ayrıca Spor Yönetim Bilimleri ana bilim dalı bulunmaktadır.

Kadrosunda 3 Profesör, 5 yardımcı doçent ve 7 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Yüksekokulumuzda Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Başkanlığı altında, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak “Spor Yönetim Bilimleri” alanında yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilmektedir. “Spor Yönetim Bilimleri” alanlarında 2004-2005 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren “Tezsiz Yüksek Lisans” Programları da açılmıştır.

Bölümümüz mezunları Turizm sektöründe, Sportif Organizasyonları, GSGM, Federasyonlar, Spor Medyası, Fitness Salonlarında yöneticilik, Spor Klüplerinde yöneticilik vb. alanlarda iş imkânına sahiptir.

Vizyon

Spor kültürünün kazanılması, olimpizm felsefesinin benimsenmesi, spor ve sporla ilgili organizasyonların belli bir alanında uzmanlaşmak ve bunun topluma anlatabilme ve yayma becerilerine sahip olma becerisi kazandırabilme.

Misyon

  • Spor organizasyonlarının iç ve dış çevre analizini yapabilme, problemlerini çözme ve değişen    koşullara uygun kararlar alabilmek ve uygulama yapmak.

  • Mesleki ve bireysel iletişim becerilerini kullanmak ve yazılı ve sözlü sunum yapma.

  • Koçluk, liderlik, mentorluk ve analitik düşünme becerilerine sahip olmak.

Müfredat

Spor Yöneticiliği Bölümü Ders Müfredatı

Spor Yöneticiliği Bölümü Ders İçeriği


Bu sayfa Spor Bilimleri Fakültesi tarafından en son 27.09.2021 16:13:49 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM